Απρίλιος 2016

Την Τρίτη, 5 Απριλίου 2016, επισκέφτηκε το σχολείο μας μέλος της επιστημονικής ομάδας του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας, ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας. Τα προγράμματα πρόληψης που υλοποιεί το ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. απευθύνονται σε παιδιά, εφήβους και νέους με στόχο την ενίσχυση γνώσεων και δεξιοτήτων που θα τους βοηθήσουν να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες τους με αισιοδοξία και εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, αλλά και να υιοθετήσουν μια υγιή στάση ζωής.

Στα πλαίσια της επίσκεψης πραγματοποιήθηκε συνάντηση των μαθητών με την κοινωνιολόγο κ. Λάππα Μελίνα με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση τους σε θέματα ψυχοκοινωνικής υγείας. Τα θέματα των παρεμβάσεων ήταν: για τους μαθητές της Α΄ τάξης «Ενδοσχολική Βία» ενώ για τους μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης «Πρόληψη των εξαρτήσεων: Κάπνισμα και Αλκοόλ»