Δράσεις 2018-2019

Η Βουλή των Εφήβων

Από τη σχολική χρονιά 2018-2019 οι 300 «έφηβοι βουλευτές» αναδεικνύονται από τους συμμαθητές/τις συμμαθήτριές τους και εκπροσωπούν την ομάδα, στην οποία έχουν συμμετάσχει καθ? όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Το πρόγραμμα επιδιώκει να προωθήσει συλλογικές δραστηριότητες και να εμπλέξει σχολεία από όλες τις εκλογικές περιφέρειες. Ο αριθμός των ομάδων θα αντιστοιχεί στον αριθμό των βουλευτικών εδρών ανά εκλογική περιφέρεια.

Μετέχω στη νέα Βουλή των Εφήβων, κάνω τα δικά μου Βήματα Δημοκρατίας

» ενημερώνομαι υπεύθυνα

» σκέφτομαι κριτικά

» παρεμβαίνω συλλογικά

Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή

Το Λύκειο Κορώνης έλαβε μέρος στο πρόγραμμα και εκπροσωπήθηκε στη Σύνοδο.

Η ομάδα του Λυκείου Κορώνης ανέλαβε δράσεις σε τοπικό επίπεδο για θέματα κοινωνικού, πολιτιστικού ή/και περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος που επιλέχτηκαν από την ίδια, ενισχύοντας τον ρόλο των μαθητών ως ενεργών πολιτών. Στο κέντρο των δράσεων τίθενται ζητήματα που αφορούν τη σχολική ζωή, τη γειτονιά, κάποιο γεγονός που ενδιαφέρει την κοινότητα ή/και απασχολεί συνολικά την κοινωνία.

Οι απόψεις και οι δράσεις της ομάδας της Βουλής των Εφήβων του Λυκείου Κορώνης για το σχολικό έτος 2018-2019 βρίσκονται στο ιστολόγιο της ομάδας https://vouliefivkoroni.blogspot.com/

ΚΔ΄ Σύνοδος

Η ΚΔ΄ Σύνοδος του προγράμματος Βουλή των Εφήβων – Βήματα Δημοκρατίας: Κάνοντας

πράξη τη συμμετοχή (2018 ? 2019) διεξήχθη από τις 2 Σεπτεμβρίου έως τις 6

Σεπτεμβρίου 2019.

Κατά τη διάρκεια της Συνόδου οι μαθητές και οι μαθήτριες συζήτησαν σε ομάδες αλλά

και σε ολομέλεια για θέματα δημοκρατίας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων, συνομίλησαν

με εκπροσώπους του Κοινοβουλίου, αντάλλαξαν απόψεις και ιδέες λαμβάνοντας μέρος

σε βιωματικά εργαστήρια προβληματισμού και ευαισθητοποίησης, σχεδιασμένα από το

Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Ιδρύματος της Βουλής. Παράλληλα είχαν την

ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ποικίλες πολιτιστικές δραστηριότητες. Επισκέφθηκαν το

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση Οιδίπους

Τύραννος και παρευρέθηκαν στη μουσική εκδήλωση, που δόθηκε από μαθητές και

μαθήτριες του Μουσικού Γυμνασίου Αλίμου, στον προαύλιο χώρο του Κοινοβουλίου.

Οι εργασίες της Συνόδου ολοκληρώθηκαν με την πανηγυρική συνεδρίαση της Βουλής των

Εφήβων στην αίθουσα της Ολομέλειας, κατά την οποία οι μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν τις εργασίες των ομάδων τους.

Για ακόμα μία φορά η Βουλή των Εφήβων θέτει στο επίκεντρο τους/τις εφήβους ως ενεργά

μέλη της κοινωνίας, που συμμετέχουν, δρουν και παρεμβαίνουν ουσιαστικά σε ζητήματα

δημοκρατίας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Το Λύκειο Κορώνης εκπροσωπήθηκε από τη μαθήτρια Θεοδώρα Ελευθεράκη.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ 2018-19

Παρουσίαση ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ 2019