ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΓΙΟΡΤΕΣ

• ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ

Την Παρασκευή 26/01/2018 πραγματοποιήθηκε κοπή πίτας στο Λύκειο Κορώνης με την παρουσία μαθητών/τριών, καθηγητών/τριών και εκπροσώπους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Η πίτα και το δώρο για το φλουρί ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Το φλουρί κέρδισε η μαθήτρια της Α΄ τάξης Μαρία Κυριαζή.

• ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Την Παρασκευή 22/12/2017 πραγματοποιήθηκε χριστουγεννιάτικη γιορτή. Παρακολουθήσαμε  θεατρικό σκετς που επιμελήθηκε η κ. Σπάλα Παναγιώτα, κεραστήκαμε γλυκά, ήπιαμε τσάι που κέρναγε η περιβαλλοντική ομάδα της Α΄ τάξης στα πλαίσια του προγράμματος «Βότανα και Αρωματικά φυτά» και του προγράμματος etwinning «Health from our nature», διασκεδάσαμε με τη μουσική που επιμελήθηκε ο μαθητής της  Γ΄ τάξης Ραφαήλ Πετρόπουλος.

Θεατρική παράσταση: «Με αφορμή την κοινωνική κατάσταση που επικρατεί, ειδικά κατά την περίοδο των Χριστουγέννων, προσπαθήσαμε να δώσουμε το μήνυμα της εορτής με χιουμορίστικο τρόπο, καυτηριάζοντας την τυπολατρεία και την υποκρισία, αφήνοντας όμως και ένα παράθυρο ανοιχτό στην αγάπη, ανεκτικότητα και ελπίδα. Έτσι ανέβηκε η θεατρική παράσταση με πρωταγωνιστές τους μαθητές και μαθήτριες: Μουλατσιώτη Στ., Αθανασά Θεοδ, Μιχαλοπούλου Έυ., Σκούρα Ειρ.» Σπάλα Παναγιώτα

• Τη Δευτέρα 19/03 οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του Λυκείου παρακολούθησαν στον χώρο του σχολείου ενημερωτική ομιλία για την ΗΙV λοίμωξη και το AIDS από τη ΜΚΟ Κέντρο Ζωής.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η παροχή έγκυρης και  εμπεριστατωμένης πληροφόρησης, σε σχέση με την HIV λοίμωξη και το AIDS, η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών ως προς την αναγκαιότητα και τους τρόπους προφύλαξης από τον ιό HIV και η ευαισθητοποίηση σχετικά με τα στερεότυπα γύρω από το HIV/AIDS.

• ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ 24/3/2016

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου στα πλαίσια του εορτασμού της Εθνικής μας Επετείου παρουσιάστηκε το θεατρικό «Παραμονές της Επανάστασης» του Θ. Μενεξέ, εκπαιδευτικού, με διαλόγους βασισμένους σε έργα του Ν. Καζαντάκη και άλλων λογοτεχνών. Τους ρόλους υποδύθηκαν μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου ως εξής: Ορφανός Παναγιώτης (Θανάσης), Μίσα Παναγιώτα (Θανάσαινα), Αρώνης Θεόδωρος (καπετάν Βαγγέλης), Πλάκα Κέϊβι (Πανάγος), Ρέκα Χριστίνα (κυρά Μιχάλαινα), Γαϊτάνη Μαρία Αγγελική (δασκάλα), Λευτάκη Ευσταθία (Λενιώ), Ειρήνη Σταμάτη (Μαριώ).

theatrical6 theatrical1 theatrical2 theatrical3 theatrical4 theatrical5

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ
Στις 23 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε χριστουγεννιάτικη γιορτή τις τρεις τελευταίες ώρες του ωρολογίου προγράμματος. Κατά τη διάρκεια της γιορτής ετοιμάστηκε πλούσιος μπουφές με εδέσματα που είχαν ετοιμάσει μαθητές, γονείς και καθηγητές και προβλήθηκε στην αίθουσα του αμφιθεάτρου η ταινία «Ο Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης» σε σκηνοθεσία του Τιμ Μπάρτον. Παράλληλα ανταλλάξαμε ευχές και βγάλαμε αναμνηστικές φωτογραφίες.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν με περηφάνεια και σεβασμό στις εορταστικές εκδηλώσεις της 28ης Οκτωβρίου!