ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ (EV3 MINDSTORMS)

(18/3/2017) ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ !!!

pista2

“Εκπαιδευτική Ρομποτική στο Γενικό Λύκειο Κορώνης”

“Σχολικό Έτος 2016-2017”

Ένα άρθρο

του μαθητή και μέλους της ομάδας εκπαιδευτικής ρομποτικής

της Α τάξεως του Γενικού Λυκείου Κορώνης

Γιαλλελή Παναγιώτη

“Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι μια νέα προσέγγιση εκπαίδευσης. Επιστημονικά στηρίζεται στους νόμους της Φυσικής, στις αρχές και στις μεθόδους των κατασκευών της Μηχανικής και της Τεχνολογίας, στην Άλγεβρα και τις μεθόδους υπολογισμών από τα Μαθηματικά, και τέλος στην αλγοριθμική λογική και τον προγραμματισμό από τον τομέα της Πληροφορικής.”

Σε ένα σχετικά μικρό χρονικό διάστημα ο νομός μας και ειδικότερα το 2ο Γυμνάσιο Καλαμάτας κατάφερε να διακριθεί παγκοσμίως σε διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Το σχολείο μας κατάφερε πρόσφατα να αγοράσει ένα ρομπότ και συγκεκριμένα το «EV3 MINDSTORMS Core Set», με πρωτοβουλία της Διευθύντριας κ. Καραμάνη Ειρήνης, και ίσως είναι, αν όχι το πρώτο, από τα πρώτα περιφερειακά σχολεία του νομού μας που έχει ένα.  Το σχολείο μας βρίσκετε ακόμα σε αρχικό στάδιο όσον αφορά στον σχεδιασμό, την κατασκευή αλλά και τον προγραμματισμό ενός ρομποτικού συστήματος, αλλά με τον ενθουσιασμό που μας καταβάλει, πιστεύω ότι θα “προχωρήσουμε” με γοργά βήματα και ελπίζουμε να καταφέρουμε να λάβουμε μέρος σε κάποιο επερχόμενο διαγωνισμό.

Ο ενθουσιασμός από τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα της εκπαιδευτικής ρομποτικής αλλά και από την καθηγήτριά μας πληροφορικής Καραμάνη Ειρήνης, υπάρχει, όμως ένας μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας είναι η έλλειψη χρημάτων για τον απαραίτητο επιπλέον εξοπλισμό που απαιτούν οι διαγωνισμοί, αλλά  και για έναν ικανό να “τρέξει” με ευκολία τα απαραίτητα προγράμματα, φορητό υπολογιστή.

ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

1. Βλαχοπουλιώτη Άννα Μαρία (Τμήμα Α1)
  2. Γαϊτάνης Δημοσθένης (Τμήμα Α1)
  3. Γιαλλελής Παναγιώτης (Τμήμα Α1)
  4. Γκιέτα Χαράλαμπος (Τμήμα Α1)
  5. Κουτσούκου Βασιλική (Τμήμα Α1)
  6. Νίκας Αλέξανδρος (Τμήμα Α2)
  7. Πασαγιώτης Νικόλαος (Τμήμα Α2)
  8. Φρίμας Χαράλαμπος (Τμήμα Α2)
  9. Φωτεινάκης Διονύσιος (Τμήμα Α2)
  10. Χατζηδημητρίου Γεώργιος (Τμήμα Α2)

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 14/2/2017

1. GIALLELIS PANAGIOTIS
  2. FOTINAKIS ΤΗEODOROS
  3. KARAMANI EIRINI

ΕΝΑΡΞΗ (Δεκέμβριος 2016)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΩΝΗΣ !!!

Υπεύθυνη του προγράμματος εκπαιδευτικής ρομποτικής η κ. Καραμάνη Ειρήνη

robot3