Ζωντανεύοντας τη σχολική βιβλιοθήκη

Θεματολογία στην οποία εντάσσεται: Δημιουργία και λειτουργία σχολικής βιβλιοθήκης (2017-2018)

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Προγράμματος:

Μεταμόρφωση μιας σχολικής αίθουσας σε Σχολική Βιβλιοθήκη με πολλαπλές χρήσεις:

Καθαρισμός, καλλωπισμός  και διευθέτηση του χώρου.

Μεταφορά χρηστικών επίπλων (βιβλιοθηκών, τραπεζοκαθισμάτων) Διαλογή και συγκέντρωση βιβλίων από τις διάσπαρτες βιβλιοθήκες του σχολείου Κατηγοριοποίηση, ταξινόμηση, καταγραφή των βιβλίων Λειτουργία της Σχολικής Βιβλιοθήκης.

Δανειστική βιβλιοθήκη: Μαθητές και μαθήτριες του προγράμματος ανέλαβαν με ευθύνη και συνέπεια ανά ομάδες και ανά βάρδιες να ανοίγουν τη σχολική Βιβλιοθήκη σε όλα τα διαλείμματα και να τη λειτουργούν ως δανειστική για τους μαθητές, τις μαθήτριες, τους καθηγητές και τις καθηγήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου Κορώνης.

Δημιουργία λογότυπου βιβλιοθήκης και κάρτας μέλους.

Πολλαπλές χρήσεις: Η βιβλιοθήκη λειτούργησε επίσης: ως χώρος μελέτης για τα παιδιά που επιθυμούσαν να διαβάσουν εκεί, ως χώρος απασχόλησης όταν υπήρχε κενό, χώρος για ζωγραφική και παιχνίδι σκάκι.

• Εμπλουτισμός της Βιβλιοθήκης με προσέλκυση δωρεών βιβλίων
  • Πραγματοποίηση Παζαριού Βιβλίου.
  • Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι.
  • Συμμετοχή σε Διαγωνισμό και έκθεση φωτογραφίας της Σιβιτανιδείου Σχολής στην Αθήνα.

Συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Β΄Λυκείου.

Η παρουσίαση του προγράμματος βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://www.calameo.com/books/004772806cafbacb9bb73

Οι εκπαιδευτικοί που ανέλαβαν το πρόγραμμα είναι η Τσέκου Αφροδίτη Ειρήνη και ο Βλάχος Ζώης.