Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2016-2017

Θέμα: «Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1) (1η ώρα) Διαδραστική συζήτηση ? αναστοχασμός, ανάγνωση και συζήτηση κειμένων (Αίθουσες Διδασκαλίας)

2) (2η ώρα, 3η ώρα & 4η ώρα)

• Αθλητικές Δραστηριότητες (Καλαθοσφαίριση – Πετοσφαίριση) – Προαύλιο
  • Εικαστικές Δημιουργίες – Ζωγραφική με Δαχτυλομπογιές (Προαύλιο)
  • Ψηφιακές Δημιουργίες – Word Clouds  (Εργαστήριο Πληροφορικής)

3) (5η, 6η & 7η ώρα)

• Προβολή Βίντεο (Αμφιθέατρο)
    • The Boy Who Learned to Fly (Usain Bolt)
    • 3?3 (Η ιστορία εξελίσσεται σε ένα γήπεδο καλαθοσφαίρισης μεταξύ του νυχτερινού φύλακα και του υπαλλήλου καθαριότητας. Αναδεικνύει με χιουμοριστικό τρόπο τη σχέση της Φυσικής Αγωγής με άλλα γνωστικά πεδία (Φυσική,  Μαθηματικά).
    • The Last Pick (Jeremy Lin)Ένας μικρός που θέλει να παίξει μπάσκετ, συναντάει την άρνηση των μεγαλύτερων στο σχολείο που τον θεωρούν? κοντό. Κάποιος όμως άγνωστος που θα γνωρίσει θα τον βοηθήσει να δώσει ένα καλό μάθημα σε όσους τον σνομπάρουν.
    • Never Give Up«Ποτέ μην εγκαταλείπεις» είναι μία κινητήρια, ταινία μικρού μήκους που εστιάζει σ?έναν άνθρωπο ο οποίος υποφέρει με μερική αναπηρία στα πόδια του. Η ταινία αποκαλύπτει τον αγώνα του και την ικανότητά του να αντιμετωπίσει τους περιορισμούς του.
    • Fighting for PerfectionΜια εμπνευσμένη ιστορία μιας αθλήτριας η οποία αγωνίζεται για να επιτύχει την τελειότητα. Ένα ταξίδι για την αυτοπεποίθηση, τη σκληρή δουλειά και την αποφασιστικότητα. Θα  φτάσει η Molly την τελειότητα ή όλα θα καταρρεύσουν;
    • Dream from the HeartΜια ομάδα μικρών ποδοσφαιριστών στην Κίνα ονειρεύεται τη συμμετοχή της στο τοπικό πρωτάθλημα.
    • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣΣτο βίντεο περιγράφεται η ιστορία των Ολυμπιακών αγώνων αρχαίων και σύγχρονων μέσα από μια νέα οπτική.
  • Προβολή Ταινίας – Οι Δρόμοι της Φωτιάς ( Chariots of Fire) – (Αμφιθέατρο)

Οι Δρόμοι της Φωτιάς (αγγλ. Chariots of Fire), είναι μία κινηματογραφική ταινία βρετανικής παραγωγής του 1981,
    διάρκειας 123 λεπτών σε σκηνοθεσία Χιου Χάντσον. Αναφέρεται στην αληθινή ιστορία δύο Βρετανών
    ερασιτεχνών δρομέων οι οποίοι, καθένας για δικούς του λόγους, έβαλαν στόχο να κερδίσουν το χρυσό μετάλλιο
    στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1924 στο Παρίσι, που πραγματοποιήθηκαν στο στάδιο Κολόμπ.

ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

1. ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

worlde1 worlde2 worlde3 worlde4 worlde5 worlde6 worlde7 worlde8 worlde9

2. ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ (ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ)