Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

CodeWeek Poster

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής εβδομάδας Προγραμματισμού (http://codeweek.eu/), υλοποιήθηκε την Πέμπτη 15/10/2015 στο εργαστήριο της πληροφορικής του Γενικού Λυκείου Κορώνης από τον εκπαιδευτικό πληροφορικής Παναγόπουλο Κωνσταντίνο, δράση, για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ τάξης με θέμα: Προγραμματισμός συσκευών Android (AppInventor).

“Μετρώ το ενεργειακό αποτύπωμα στο σχολείο μου”.

energy

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη 15/10/2015 στο Γενικό Λύκειο Κορώνης δραστηριότητες (στα πλαίσια της εβδομάδας περιβαλλοντικής εκπαίδευσης 2015) με θέμα την ενέργεια και την εξοικονόμησή της, στο χώρο του σχολείου. Την ενημέρωση των μαθητών/τριών πραγματοποίησε η κα Ραβάνη Ιωάννα, μέλος της Π.Ο. του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας.

energeia3 energeia1 energeia2

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

athletics
Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη «παρεμβατική δυναμική» του Σχολικού Αθλητισμού, της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Στις σχολικές μονάδες της χώρας δεν γίνονται μαθήματα αλλά διοργανώνονται ενδοσχολικές αθλητικές αλλά και παράλληλες δραστηριότητες που επιλέγει ο Σύλλογος Διδασκόντων.
Στο Λύκειο Κορώνης, στις 5 Οκτωβρίου, διοργανώθηκαν οι παρακάτω ενδοσχολικές δραστηριότητες:
α) παρουσίαση, που προετοίμασαν η κ. Μουσελίμη και η κ. Τσέκου με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών, με θέμα τις ολυμπιακές αξίες που διαπερνούν τόσο τον αθλητισμό όσο και τη σχολική και κοινωνική ζωή, η αξία της συμμετοχής και το «ευ αγωνίζεσθαι».
β) αθλητικές δραστηριότητες, αγώνες μπάσκετ και βόλεϊ, υπό την εποπτεία του γυμναστή κ. Κάτσου Α. και
γ) εικαστική δημιουργία με θέμα τον αθλητισμό υπό τον συντονισμό της καθηγήτριας των εικαστικών, κ. Σαραντοπούλου Π.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ_1 ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ_2

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΕΙΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Στο Λύκειο Κορώνης, θέλοντας να δείξουμε ανθρωπιά και την έμπρακτη αλληλεγγύη μας προς τους πρόσφυγες που αναγκάζονται να εγκαταλείψουν τις χώρες τους και καταφθάνουν στην Ελλάδα με προορισμό την κεντρική Ευρώπη, συγκεντρώσαμε είδη πρώτης ανάγκης που θα τους ανακουφίσουν στο δύσκολο ταξίδι τους.
Ευχαριστούμε τους καθηγητές, τους μαθητές και τους γονείς τους για τις προσφορές τους.
Ειδικότερα, ευχαριστούμε τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης, Μπομπότα Φωτεινή, Σταμάτη Μαριντίνα και Τσαπέκη Θεοδώρα, που ?παρά τις αυξημένες υποχρεώσεις τους- ανέλαβαν το έργο της συγκέντρωσης, καταγραφής και συσκευασίας των προσφερόμενων ειδών.

ΤΗΛΕ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 1/10/2015,  η εξ’ αποστάσεως παρουσίαση-ενημέρωση σε πραγματικό χρόνο του νέου συστήματος της Γ’ λυκείου στους μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας απο τον κο Κουράκλη υπεύθυνο του ΚΕΣΥΠ Καλαμάτας (http://blogs.sch.gr/kesmes/) σε συνεργασία με τη Διευθύντρια του σχολείου μας κα Καραμάνη Ειρήνη.