Euroscola

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EUROSCOLA

Euroscola2015

Στις 24 Σεπτεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε στα σχολεία όλης της Ελληνικής Επικράτειας ο διαγωνισμός της Euroscola με θέμα: «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη Συνθήκη της Λισαβώνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πως μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;»
Στο διαγωνισμό είχαν τη δυνατότητα να συμμετέχουν μαθητές της Β? & Γ? Λυκείου. Στόχος του «Προγράμματος Euroscola» είναι να δοθεί η ευκαιρία στους νέους να ταξιδέψουν δωρεάν στο Στρασβούργο στις 23 Απριλίου 2015, για να γνωρίσουν από κοντά τους χώρους και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση. Στο διαγωνισμό συμμετείχε η μαθήτρια της Β΄ τάξης Δούκα Παναγιώτα-Γλυκερία.