ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ

Στις 14-15-16/02/2016 η περιβαλλοντική ομάδα του Λυκείου Κορώνης ,στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιεί -με τίτλο «Το κάστρο μας: Πορεία στο χθες και στο σήμερα»- πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Μονεμβάσια Λακωνίας. Συμμετείχαν 14 μαθητές της Γ΄ Λυκείου και δύο συνοδοί καθηγήτριες, η κ. Τσέκου Ειρήνη και η κ. Μουσελίμη Γεωργία, υπεύθυνες του περιβαλλοντικού προγράμματος.
Η εκδρομή περιελάμβανε επισκέψεις σε αξιοθέατα στην Καρδαμύλη και στο Γύθειο και διαμονή στην πόλη της Μονεμβασιάς.
Κατά την διαμονή μας στη Μονεμβασιά συνεργαστήκαμε με την Παιδαγωγική ομάδα του ΚΠΕ Μολάων και συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μονεμβάσια: Διαβαίνοντας τα καλντερίμια μιας καστροπολιτείας», το οποίο περιελάμβανε ξενάγηση στην καστροπολιτεία της Μονεμβασιάς, οπτικοακουστικές δραστηριότητες και συμπλήρωση φύλλων εργασίας. Επίσης, δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν με παιγνιώδη και βιωματικό τρόπο την καστροπολιτεία της Μονεμβασιάς μέσω ενός χωρο-ευαίσθητου παιχνιδιού που είχε σχεδιαστεί για φορητές συσκευές, με την καθοδήγηση της επιστημονικής ομάδας των Γιαννούτσου Ν. και Σιντόρη Χρ., δημιουργών του εν λόγω παιχνιδιού.
Ευχαριστούμε την παιδαγωγική ομάδα του ΚΠΕ Μολάων για τη φιλοξενία και την άψογη συνεργασία.

DSCN1822 DSCN1830 DSCN1793 DSCN1768 DSCN1875

kpe