6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο

Συμμετοχή του Γενικού Λυκείου Κορώνης στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο, που φιλοξενήθηκε στη Βενετία από τις 28 Νοεμβρίου έως τις 2 Δεκεμβρίου

Θέμα του συνεδρίου ήταν «Η Ιστορία συναντά τις Τέχνες, τα Γράμματα και την Τεχνολογία: Ο Άνθρωπος και η διαδρομή του από την Αναγέννηση στον σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες εργάστηκαν υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας Τσέκου Ειρήνης και του καθηγητή Ζώη Βλάχου και παρουσίασαν εισήγηση με τίτλο: «Κορώνη-Βενετία: Από το χθες στο σήμερα». Το θέμα της εισήγησης ήταν εμπνευσμένο από την τοπική ιστορία, και ειδικότερα αφορούσε τα ιστορικά ίχνη που άφησε η κυριαρχία των Βενετών στη σύγχρονη Κορώνη.  Πώς αποτυπώνεται δηλαδή η ιστορική παρουσία των Βενετών σήμερα στην πόλη μας και στην ευρύτερη περιοχή. Αρχικά, παρουσιάστηκε η σύγχρονη πόλη της Κορώνης. Στη συνέχεια έγινε ιστορική αναδρομή και παρουσιάστηκαν οι φάσεις της Ενετοκρατίας στην Κορώνη και αναδείχθηκαν οι λόγοι για τους οποίους η Βενετία την θεωρούσε πολύτιμη κτήση της. Τέλος, μέσα από φωτογραφίες παρουσιάστηκαν τα ιστορικά κτίσματα και οι κατασκευές των Ενετών που υπάρχουν σήμερα στη σύγχρονη Κορώνη και στην ευρύτερη περιοχή.

Εκτός από την εμπειρία της συμμετοχής σε ένα συνέδριο με δεκάδες άλλα σχολεία, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν πόλεις της Ιταλίας με ιδιαίτερο πολιτιστικό ενδιαφέρον -Βερόνα, Βενετία, Μπολόνια- και να ξεναγηθούν σε σημαντικά μνημεία της Ιταλίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο ήταν οι: Αγγελοπούλου Μαγδαληνή, Σταμάτη Στέλλα, Ταφάνι Κλαρίσα, Τσώνη Έφη, Μαράντου Μαρβίνα, Κρητικάκης Άριστείδης, Γαϊτάνης Παναγιώτης, Μουλατσιώτης Στέλιος, Τριανταφυλλίδης Μάραντος Μάριος, Σιούμπουλης Δημήτρης, Στασινόπουλος Βασίλειος, Αγγελόπουλος Νικόλαος, Τζάια Αλτέο, Αγνιάδη Ηλέκτρα, Μάλλιος Αναστάσιος

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας στο Μανιατάκειο Ίδρυμα και τον πρόεδρό του, κ. Δημήτριο Μανιατάκη, για τη χρηματική ενίσχυση που πρόσφερε στο σχολείο μας και το γενικότερο ενδιαφέρον που επέδειξε. Επίσης, ευχαριστούμε και το βιβλιοπωλείο “Χαρτί και Μολύβι” της Βαλάντης Λευτάκη, που δώρισε στην αποστολή τα καρτελάκια με τα διακριτικά των συμμετεχόντων στο Συνέδριο.

Πλήρες κείμενο εισήγησης

Παρουσίαση εισήγησης