ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΚΟΡΩΝΗΣ

Την Παρασκευή 11-03-2016 η περιβαλλοντική ομάδα του Λυκείου Κορώνης, που απαρτίζεται από τους μαθητές της Γ΄ τάξης, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο κάστρο της Κορώνης.

Η επίσκεψη αποσκοπούσε στη μελέτη πεδίου στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Το κάστρο μας: πορεία στο χθες και στο σήμερα».

Οι μαθητές, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, περιηγήθηκαν εντός του κάστρου και συνέλεξαν πληροφορίες και φωτογραφίες του χώρου. Οι θεματικές με τις οποίες ασχολήθηκαν ήταν: α) αρχιτεκτονική του κάστρου και οχυρώσεις, β) κατοικίες και κτίσματα, γ) θρησκευτικοί χώροι , δ) χλωρίδα και πανίδα, ε) τουριστική αξιοποίηση. Η μέθοδος που ακολούθησαν για τη συλλογή των πληροφοριών ήταν παρατήρηση και καταγραφή και συνεντεύξεις με κάτοικο του κάστρου και με μοναχή από το μοναστήρι του Τιμίου Προδρόμου.

Η επίσκεψη είχε μεγάλο ενδιαφέρον, γιατί, παρόλο που για τους μαθητές είναι ένας οικείος χώρος, τους δόθηκε η ευκαιρία να τον ερευνήσουν και να τον ανακαλύψουν εκ νέου. Τους μαθητές συνόδευσαν η υπεύθυνη του περιβαλλοντικού προγράμματος, κ. Τσέκου Αφροδίτη-Ειρήνη, και η κ. Αγγελοπούλου Αναστασία.

castle_11032016