REDUCE, REUSE, RECYCLE

ETWINNING PROJECT 2019-2020

?REDUCE – REUSE ? RECYCLE?

Σχετικά με το έργο

Το έργο αυτό αφορά την εύρεση και τον διαμοιρασμό τρόπων για να μειωθούν, να επαναχρησιμοποιηθούν ή να ανακυκλωθούν τα απορρίμματα, την ευσυνείδητη κατανάλωση και  την προστασία του πλανήτη μας.

ΣΤΟΧΟΙ

Ανάπτυξη της ευσυνειδησίας αναφορικά με τα περιβαλλοντικά προβλήματα.
Καλλιέργεια καταναλωτικής συνείδησης.
Ανάπτυξη ψηφιακών δεξιοτήτων
Ανάπτυξη της δημιουργικότητας
Καλλιέργεια του συνεργατικού πνεύματος.
Ανάπτυξη δεξιοτήτων στην εύρεση και επεξεργασία πληροφοριών.
Ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Γνωριμία των εταίρων.
Μεικτές ομάδες μαθητών/τριών αναλαμβάνουν ένα θέμα και βρίσκουν πληροφορίες, γνώσεις και ειδήσεις, τα οποία θα χρησιμοποιήσουν για να δημιουργήσουν ένα ψηφιακό βιβλίο.
Διαμοιρασμός οδηγιών και συμβουλών σύμφωνα με την προσωπική εμπειρία, το σχολείο ή τη χώρα του κάθε εταίρου αναφορικά με τους τρόπους επαναχρησιμοποιήσης ή ανακύκλωσης.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες οπτικοποιούν τα κύρια μηνύματα του έργου με το να δημιουργήσουν αφίσες, λογότυπα και εικόνες, τα οποία θα εκθέσουν ηλεκτρονικά ή στον χώρο του σχολείου του κάθε εταίρου.
Τηλεσυνάντηση μεταξύ των εταίρων για ανατροφοδότηση σχετικά με την αποτελεσματικότητα του έργου.

ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Συνεργατικά ηλεκτρονικά βιβλία

Μέλη του έργου (7)

• Irene Tsekou (Ιδρυτής)

KORONI’S HIGH SCHOOL, Koroni, Ελλάδα

• Raffaela Solo (Ιδρυτής)

IISS “A. Torrente”, Casoria (Na), Ιταλία

• Bahar Gemici

Be?ikd?z? ?MKB Fen Lisesi, Be?ikd?z?, Τουρκία

• Gina Mouselimi

Gymnasium Koronis Messinias, Koroni, Ελλάδα

• Mirela Dragomir

LICEUL TEHNOLOGIC ELENA CARAGIANI, Tecuci, Ρουμανία

• Sara Amato

IISS “A. Torrente”, Casoria (Na), Ιταλία

• Zois Vlachos

KORONI’S HIGH SCHOOL, Koroni, Ελλάδα

ACTIVITIES ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

• Δημιουργία και ανταλλαγή καρτών με επαναχρησιμοποίηση παλιών και χρησιμοποιημένων υλικών. Δεν αγοράζουμε ευχετήριες κάρτες αλλά τις δημιουργούμε οι ίδιοι επαναχρησιμοποιώντας άχρηστα υλικά.
  • Εορτασμός της Ημέρας της Γης στις 22 Απριλίου. Δημοσιεύουμε φωτογραφίες που αναδεικνύουν τις ομορφιές του πλανήτη μας.
  • Διεξαγωγή έκθεσης με τις αφίσες και το οπτικό υλικό που δημιούργησαν οι εταίροι στα πλαίσια του έργου.
  • Δημιουργούμε ψηφιακά βιβλία σχετικά με περιβαλλοντικά θέματα.

Τα αποτελέσματα του έργου βρίσκονται στις παρακάτω διευθύνσεις:

Ψηφιακά βιβλία:

Πιστοποιητικό Εγγραφής έργου eTwinning