ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

• ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου, Σιάφης Κ., Κουτσούκος Χρ., Μουλατσιώτης Στ. και οι μαθήτριες Ελευθεράκη Θεοδώρα και Κυριαζή Μαρία έλαβαν μέρος στους 3ους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης στην Καλαμάτα.

Ρητορικοί αγώνες

• Η Ελευθεράκη Θ. και η Κυριαζή Μ. προκρίθηκαν στον τελικό των Αγώνων.
    Υπεύθυνη καθηγήτρια για την προετοιμασία τους: κ. Μανωλάκη Ουρανία.
  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ: Οι μαθήτριες Κυριαζή Μαρία και Μητροπούλου Άννα, που αποτελούν την ομάδα KoroniStat, πέρασαν στη δεύτερη φάση του πανελλήνιου διαγωνισμού στη Στατιστική. Υπεύθυνος καθηγητής: Βλάχος Ζώης
  • Βουλή των Εφήβων Η μαθήτρια της Α΄ Λυκείου Μαρία Κυριαζή κληρώθηκε ως αναπληρωματική «έφηβη βουλευτής» Μεσσηνίας στην ΚΓ? Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων 2017-2018. (υπεύθυνη καθηγήτρια: Τσέκου Ειρήνη)
  • ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β΄ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΠΟΚ (Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων):  η μαθήτρια ΑΝΝΑ ΚΟΥΤΣΟΥΜΑΝΙΩΤΗ (με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Ουρανία Μανωλάκη), απέσπασε ΕΠΑΙΝΟ Ποίησης με το ποίημα «Παιδί της αρετής» . (Παιδί της αρετής)

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΠΑΤΑΚΗ

10ος Διαγωνισμός Γραπτού λόγου

Ο Λαβύρινθος μιας Ελένης Διήγημα Κυριαζή Μαρίας (3ο βραβείο)

Μια Πηνελόπη ενός διαφορετικού Οδυσσέα Διήγημα Ίσσαρη Μαρίας

Ποίημα ΓΚΡΙΖΑ ΖΩΗ (Ελευθεράκη Θεοδώρας)

Ο άντρας εκείνος που τρέχαμε μαζί Ποίημα (Κουτσουμανιώτη Άννας)

Το αδιέξοδο Ποίημα (Φωτεινάκης Θεόδωρος)

Η μαθήτρια της Α΄ Λυκείου, Μαρία Κυριαζή, πήρε το 3ο Βραβείο (βιβλία αξίας 250 ευρώ) στον 10ο Διαγωνισμό Γραπτού Λόγου των εκδόσεων Πατάκη.

Στο Λύκειο Κορώνης απονέμεται Τιμητική Διάκριση (20 βιβλία αξίας 100 ευρώ) για τις συμμετοχές των μαθητών/τριων: Ίσσαρη Μαρία, Κουτσουμανιώτη Άννα, Φωτεινάκης Θοδωρής.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ

Αποτελέσματα 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού

Στην κατηγορία: ΠΟΙΗΣΗ η Άννα Κουτσουμανιώτη έλαβε το Β? ΒΡΑΒΕΙΟ (Το ίδιο Φεγγάρι) και η Θεοδώρα-Σταυρούλα Ελευθεράκη έλαβε ΕΠΑΙΝΟ (ΓΚΡΙΖΑ ΖΩΗ)

Υπεύθυνη για τον διαγωνισμό ήταν η κ. Μανωλάκη.

• ΕΚΘΕΣΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων και το 3ο ΕΠΑΛ της Σχολής οργάνωσε Έκθεση μαθητικής φωτογραφίας με θέμα «ΣΤΙΓΜΕΣ», στην οποία παρουσιάζονται οι συμμετοχές στον 9ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό που προκήρυξε το 3ο ΕΠΑΛ κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς που προηγήθηκε.

Οι 70 φωτογραφίες που εκτίθενται επιλέχτηκαν από επιτροπή ανάμεσα από 292 συμμετοχές.

Η επιτροπή του διαγωνισμού επέλεξε να συμπεριλάβει στην έκθεση φωτογραφίας τη φωτογραφία της μαθήτριας Σταμάτη Ιωάννας.

Υπεύθυνη για τον διαγωνισμό: Μανωλάκη Ουρανία

• ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ «ΘΑΛΗΣ»

Η μαθήτρια Κυριαζή Δήμητρα-Μαρία έλαβε μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών «Θαλής» που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Πέρασε στη Β΄ φάση, ανάμεσα από εκατοντάδες μαθητές απ? όλη την Ελλάδα, και συνέχισε στον επόμενο διαγωνισμό «Ευκλείδης».

Υπεύθυνος για τον διαγωνισμό: Βλάχος Ζώης