ΣΚΑΚΙ

ΣΚΑΚΙ

ΑΘΛΗΜΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος

• διερευνήθηκε η σχέση λογοτεχνικών κειμένων με το σκάκι
  • οι μαθητές και οι μαθήτριες εκφράστηκαν δημιουργικά εμπνεόμενοι από το σκάκι βγάζοντας φωτογραφίες και ζωγραφίζοντας
  • διεξήχθη ενδοσχολικά πρωτάθλημα σκάκι με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από όλες τις τάξεις

Παρουσίαση του προγράμματος υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο:

Υπεύθυνος καθηγητής: Βλάχος Ζώης ΠΕ03  και συμμετέχουσα καθηγήτρια: Τσέκου Ειρήνη ΠΕ02

Πρoστατευμένο: TESTING THE WEBSITE

Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με συνθηματικό. Για να το δείτε εισάγετε το συνθηματικό σας παρακάτω:

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2017-2018

• ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

24891514_2081736558818107_250279980_n

ΜΑΡΤΙΟΣ 2017-2018

• Τη Δευτέρα 19/03 οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του Λυκείου παρακολούθησαν στον χώρο του σχολείου ενημερωτική ομιλία για την ΗΙV λοίμωξη και το AIDS από τη ΜΚΟ Κέντρο Ζωής.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η παροχή έγκυρης και εμπεριστατωμένης πληροφόρησης, σε σχέση με την HIV λοίμωξη και το AIDS,

η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών ως προς την αναγκαιότητα και τους τρόπους προφύλαξης από τον ιό HIV

και η ευαισθητοποίηση σχετικά με τα στερεότυπα γύρω από το HIV/AIDS.

29386636_1991791017810354_5953287364787830784_n

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

• 3οι ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου, Σιάφης Κ., Κουτσούκος Χρ., Μουλατσιώτης Στ. και οι μαθήτριες Ελευθεράκη Θεοδώρα και Κυριαζή Μαρία έλαβαν μέρος στους 3ους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης στην Καλαμάτα.
    Η Ελευθεράκη Θ. και η Κυριαζή Μ. προκρίθηκαν στον τελικό των Αγώνων.
    Υπεύθυνη καθηγήτρια για την προετοιμασία τους: κ. Μανωλάκη Ουρανία.
  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ: Οι μαθήτριες Κυριαζή Μαρία και Μητροπούλου Άννα, που αποτελούν την ομάδα KoroniStat, πέρασαν στη δεύτερη φάση του πανελλήνιου διαγωνισμού στη Στατιστική. Υπεύθυνος καθηγητής: Βλάχος Ζώης
  • Βουλή των Εφήβων Η μαθήτρια της Α΄ Λυκείου Μαρία Κυριαζή κληρώθηκε ως αναπληρωματική «έφηβη βουλευτής» Μεσσηνίας στην ΚΓ? Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων 2017-2018. (υπεύθυνη καθηγήτρια: Τσέκου Ειρήνη)
  • ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β΄ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΠΟΚ (Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων):  η μαθήτρια ΑΝΝΑ ΚΟΥΤΣΟΥΜΑΝΙΩΤΗ (με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Ουρανία Μανωλάκη), απέσπασε ΕΠΑΙΝΟ Ποίησης με το ποίημα «Παιδί της αρετής» .

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ

Αποτελέσματα 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού

Στην κατηγορία: ΠΟΙΗΣΗ η Άννα Κουτσουμανιώτη έλαβε το Β? ΒΡΑΒΕΙΟ και η Θεοδώρα-Σταυρούλα Ελευθεράκη έλαβε ΕΠΑΙΝΟ.

• 10ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ εκδόσεων Πατάκη (σχολικό έτος 2017-2018)

Η μαθήτρια της Α΄ Λυκείου, Μαρία Κυριαζή, πήρε το 3ο Βραβείο στον 10ο Διαγωνισμό Γραπτού Λόγου των εκδόσεων Πατάκη.

Στο Λύκειο Κορώνης απονέμεται Τιμητική Διάκριση για τις συμμετοχές των μαθητών/τριων: Ίσσαρη Μαρία, Κουτσουμανιώτη Άννα, Φωτεινάκης Θοδωρής.

Υπεύθυνη για τον διαγωνισμό ήταν η κ. Μανωλάκη.

• ΕΚΘΕΣΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων και το 3ο ΕΠΑΛ της Σχολής οργάνωσε Έκθεση μαθητικής φωτογραφίας με θέμα «ΣΤΙΓΜΕΣ», στην οποία παρουσιάζονται οι συμμετοχές στον 9ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό που προκήρυξε το 3ο ΕΠΑΛ κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς που προηγήθηκε.

Οι 70 φωτογραφίες που εκτίθενται επιλέχτηκαν από επιτροπή ανάμεσα από 292 συμμετοχές.

Η επιτροπή του διαγωνισμού επέλεξε να συμπεριλάβει στην έκθεση φωτογραφίας τη φωτογραφία της μαθήτριας Σταμάτη Ιωάννας.

Υπεύθυνη για τον διαγωνισμό: Μανωλάκη Ουρανία

• ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ «ΘΑΛΗΣ»

Η μαθήτρια Κυριαζή μαρία έλαβε μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών «Θαλής» που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Πέρασε στη Β΄ φάση, ανάμεσα από εκατοντάδες μαθητές απ? όλη την Ελλάδα, και συνέχισε στον επόμενο διαγωνισμό «Ευκλείδης».

Εκπαιδευτικοί 2017-2018

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: Φουσ?κης Παναγιώτης

1) Φιλόλογοι (ΠΕ02)

• Τσέκου Αφροδίτη-Ειρήνη